Aydın’daki Özel Yurtlar İflasın Eşiğinde!

Barınma üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarından biri. Aydın’da bu sorundan nasibini alan illerden biri. Aydın’daki özel ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenci yurtları bağlamında durumunu sektör kaynaklarına sorduk

0 13

Barınma üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarından biri. Aydın’da bu sorundan nasibini alan illerden biri. Aydın’daki özel ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenci yurtları bağlamında durumunu sektör kaynaklarına sorduk

Özel yurtlardaki sıkıntılar şu başlıklar altında değerlendiriliyor;

KYK YURTLARINDAKİ KONTENJAN ARTIŞI ÖZEL YURTLARI BOŞ BIRAKTI

Geçen yıl üniversite kayıt döneminde kız yurtları istediği kayıt oranını yakalamıştı. Fakat yükselen maliyetlerden dolayı yurtlarda fiyat olarak 15.000 TL den başlayan odaları maalesef bazı öğrencilerin sosyal medyada ve Aydın kent meydanında ki protestolarına maruz kalmıştı. Bu tepkilere dayanamayan KYK Berin Menderes ve Işıklı’daki KYK yurdunu tam olarak hazır hale gelmeden hizmete açıp Ekim 15 den itibaren nerdeyse bütün özel kız öğrenci yurtlarının kapasitelerinin yarısını boşaltmasına sebep oldu.

KİRALAR ÖDENEMEZ HALE GELDİ

Bu kontenjan kaybından dolayı özel kız öğrenci yurtları maalesef geçen yıl kiralarını ödeyemez hale ve yükselen enflasyon karşısında mevcut öğrencisine de bakamayacak duruma gelmişti. Bu yıl ise Işıklıda bulunan KYK’ya ait eski kız yurdu erkek öğrenciler için tahsis edilip mevcut 1200 kişilik kontenjanı iki katına çıkarıldı.

YURTLAR TAM OLARAK HAZIR DEĞİL

Bunun yapılaması bu defa da erkek yurtlarının neredeyse tamamının boş kalmasına sebep oldu. Geçen yıl KYK başvuruları onaylanıp çıkan öğrencilerin Gençlik spor bakanlığı taahhütnamesinde yer alan yüzde 30’luk cayma bedellerini ödedikleri için, bu yıl erkek öğrencide bu durum oluşmaması adına henüz ilave edilen yatak sayısı hazır olmamasından dolayı üniversitede iki hafta devamsızlık aranmayacağı bildirildi.

ÖZEL ERKEK ÖĞRENCİ YURTLARININ KONTENJANLARI NEREDEYSE BOŞ!

En azından cayma bedeli umuduyla bekleyen özel erkek yurtları maalesef bu konuda büyük bir darbe yiyip sezona yüzde 70-80 oranında boş kontenjan ile başlamıştır. Öğrencilerin barınma sorununu orantısız bir şekilde çözmeye çalışan KYK yurtları salgından en büyük zararı gören öğrenci yurtlarını maalesef iflas ettirme noktasına getirmiştir. Birçok özel yurdun kirasını bile karşılamayacağı bir sezon daha başladı.  Özel erkek ve kız yurtlarının Aydın merkezde yan sektörleri de katarak toplamda aylık olarak 30.milyon TL’nin üzerindeki nakit akışı maalesef hesap edilemeyerek kesilmiş bununla beraber yurtlara mal satan bütün esnaf kepenk kapatacak duruma gelmiştir.

Sektör içinde olanların belirttiğine göre elektrik ve doğalgaz zamları şu anda öğrenci başı maliyeti kira dahil asgari 3 bin TL civarına çıkardı.

Öğrencilerin barınma sorununa uygun fiyatlar ile çözüm bulunmaya çalışılırken, Özel yurtlar sektörü ve yan sektörlerinin durumu bu.

Yorum Yapın