Aydın’daki Öğrenci Servislerinin Koltuk Sensörü Derdine Çare Aranıyor!

Salgın dönemindeki kısıtlamalardan en fazla etkilenen sektörlerden biri olan öğrenci servislerinin en büyük dertlerinden biri koltuk sensörü.

0 90

Salgın dönemindeki kısıtlamalardan en fazla etkilenen sektörlerden biri olan öğrenci servislerinin en büyük dertlerinden biri koltuk sensörü. Servisçiler koltuk sensörü uygulamasına geçilmesinde sürenin uzatılmasını istiyorlar.

Konu hakkında görüştüğümüz öğrenci ve personel servisi sektörü içerisinde bulunanlardan aldığımız bilgilere göre Türkiye’de 250 bin civarında öğrenci servisi bulunuyor. Bunun 2 bin 300 kadarı Aydın’da faaliyet gösteriyor.

Öğrenci servislerindeki koltuk sensörü uygulaması Bakanlık genelgesi ile 2023 yılı Temmuz ayına kadar ertelenmişken, bir sendika tarafından bu kararının ertelenmesi kararı Danıştay’a götürülerek iptal ettirildi. Servisçilerin sorunları burada başladı.

Koltuk sensörü olan araçlarda servis şoförü öğrencinin indiğine dair önündeki ekrandan öğrencinin koltuğunun üzerinde olup olmadığına dair görüntüyü alabiliyor. Ancak araçlarda hostes olduğundan dolayı buna ihtiyaç olmadığı düşünülüyor.

2017 sonrasında trafiğe çıkan servis araçlarında bu mecburi olarak bulunuyor. Olmayan araçlar için 2023 yılı    Temmuz ayına kadar uzatılan süre verilmesi kararı iptal edilince servisler bu konuda çok mağduriyet yaşamaya başladı. Koltuk sensörü olamayan araçlar için şu anda 16 bin ile 20 bin TL arsı bir masraf çıkıyor. Salgından en fazla etkilenen sektörlerden bir olan öğrenci servisleri koltuk sensörü taktıramayınca araçlarını muayeneye götüremiyor. Görüştüğümüz servis sahipleri uygulamanın biraz daha ötelenmesini ya da 2018’den sonra çıkan araçlarda mecburi tutulmasını, araç yaşlarının da bir iki yaş uzatılıp bir esneme alanı oluşturulmasını talep ediyorlar. Devletimize vergimizi vermek için 9 ay çalışıp 12 ay vergi verildiği ancak şu an koltuk sensörü nedeniyle muayeneye gidilemediğinden ve gidilse de geçilmeyeceğinden evlerine ekmek götürememekten dertliler.

Araç sigortaları, mazot ve parça giderlerinin artması gibi sorunların yanında Efeler ilçesinde korsan servislerin engellenmesini de istiyorlar. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi personel servislerinde korsan servis sorunu yaşandığı da dile getiriliyor.

Yorum Yapın