Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Aydın’da Yaşamak Çok Lezzetli

Bu haftaki yazımda sizlere Ege mutfağının evrenselliğinden bahsetmek istiyorum. Tarihi 8000 yıl öncesine dayanan ege mutfağının temelini oluşturan zeytin, ege yeşillikleri ve incir adeta star takımı.

Sırasıyla gitmek gerekirse zeytin ve ondan elde edilen zeytinyağı yaklaşık
olarak 2500 yıldır mutfaklarda kullanılmaktadır.

Ana yemeklerinde salatalarında ve mezelerindeki farkı yaratma sebebi bu bereketli topraklarda yetişen her ürünün çok doğru ve başarılı bir şekilde kullanılmış olmasıdır.
Ege yeşilliklerine ayrıca değinmekte çok fayda olduğunu düşünüyor başta şevketi bostan, kuşkonmaz, ebe gümeci, arapsaçı, kişgin… Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar geniş bir yelpaze.

Şimdiden sofralardaki salataları, mezeleri ve ana yemekleri hayal ettiğinizi düşünüyorum. Bence hayal etmeyin, harekete geçin.
Gidin bir yerlerde kendinize büyük bir salata söyleyin. Başka bir gün güne zeytinle başlayın zeytinyağı ile devam edin.

Sıra geldi incire olan hayranlığımı anlatmaya. Araçla bir yerden bir yere giderken yol üzerinde bağından anlık koparılıp satışa sunulan incirlere olan özel ilgim asla es geçemediğim, kesinlikle durup aldığım o anın tadını çıkardığım incire olan sevgim tam olarak budur.

Ege’de öğrendiğim incir çeşitleri: mor incir, gök lop ve sarı lop. Bunların hiçbirini diğerinden ayırmadan tüketebilirim.

GÖRÜŞMEK ÜZERE..

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın