Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Aydın’da Yağmur Duamız, Yağmur Suyu Hasadımız, Yer Altı Barajlarımız!

Değerli okur,

23 Ocak 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara “yağmur suyu toplama sistemi” kurulması zorunluluğu getirilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) kaynaklı 6 Ocak 2021 tarihli bir habere göre 11. Kalkınma planına bu konu eklenmiş, 2023 yılına kadar 100’ün üzerinde yer altı barajı ve suni besleme tesisi inşa edilmiş olacak. Bu haberde şöyle bir bölüm de var” DSİ, geliştirdiği projelerle suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde planlanan yatırımları hizmete sunuyor.

İklim değişikliği ve nüfus artışının etkisiyle depolama yapılarının önemi giderek artarken DSİ de muhtemel kuraklık etkilerini en aza indirmek için yer üstü barajları yanında, yer altı su temini yapılarına da gereken önemi vererek bu kapsamda çalışmalar yapıyor. Yer altı barajları ve suni besleme tesisleri bu alanda ilk sırada yer alıyor”.

Bunları çabuk unutanlar olabilir, hatırlatalım diye yazdık. Memleketin 2021 yılında kuraklıkla ilgili olarak yaşadıkları ortada. O günler “bi şekilde” atlatıldı diye düşünülemez. Düşünülmemeli! Önümüzdeki dönemde böylesi iklim değişikliği konularına bağlı meteorolojik anomalilerin yaşanması artık çok mümkün. Ve gittikçe de sık olarak!

Gelelim Aydın’a yapılacak olan 6 adet yer altı barajına. Ne oldu bilen var mı? Bu yıl su konusu fazla gündeme gelmedi diye mi bu konuda ses çıkmıyor? Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kuraklık raporları takip ediliyordur herhalde. Aydın’da bir daha ne zaman olur dediğimiz “Yağmur Duasına” çıkılmaya başlandı. Malum zeytin rekoltesi iyi gibi de randıman yağacak yağmura bağlı biraz! Hatta bizim bildiğimiz kadar Aydın yıl 12 ay tarımsal sulama talep eden bir il. Yani ister içme ister tarımsal kullanma suyu bu alana yapılacak yatırımların gecikmemesi son derece önemli. Adıgüzel Barajının da su seviyesi yağışların iyi olduğu söylendiği yılın arkasında yetersiz kalmadı mı? Bu sezon pek ses çıkmasa da Aydın’ın doğu bölgelerinde Adıgüzel barajından su talep edenler sorun yaşamadı mı?

Çevre Bakanlığının yönetmeliğinde belediyelerin 2 bin metrekare altında olan alanlar için de yağmur suyu hasadı yapılacak kararları alma yetkisi olduğuna göre, var mı Aydın’da böyle bir inşaat izni verilen? Mesela Şehir Hastanesine böyle bir uygulama şartı getirilmiş midir? Malum epey geniş alan var orada.

DSİ 21. Bölge, Aydın ilinde Gökbel barajının tarımsal hasıla ve ekonomiye yapacağı katkıları,  Sarıçay Barajının Kuşadası, Söke ve Didim ilçelerimize içme suyu sağlaması ve gövde inşaatın yükseldiği açıklamalarını, gölet inşaatlarını devam ettiği, Aydın BŞB Aski Genel Müdürlüğünün içme suyu yatırımlarını arada bir hatırlatırlar bizlere. Saygı duyarız. Yukarıdaki konularda bir açıklama varsa onları da bilmekten de memnuniyet duyarız.

Tabii ki gelecekte neler olacağını bilemeyiz. Yaşadığımız tecrübeler, istatistik bilimi bize geleceğe dair bazı fikirler verebilir ve bizler bunları kullanıp, yaşanacak olağanüstü olumsuzlukları (kuraklık gibi) daha rahat atlatma şansı bulabiliriz.

Ne diyor bir şaman öğretisi; Ders, sen öğrenene kadar devam eder..

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın