Aydın Valisi Hüseyin Aksoy “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü” Yazısı

Milli Mücadele meşalesinin ilk yakıldığı, milli ruhun canlandırıldığı, Ege Bölgesi’nin incisi, efeler diyarı Aydınımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü hep birlikte gurur ve coşku içinde kutluyoruz

0 6

Milli Mücadele meşalesinin ilk yakıldığı, milli ruhun canlandırıldığı, Ege Bölgesi’nin incisi, efeler diyarı Aydınımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü hep birlikte gurur ve coşku içinde kutluyoruz.

Tarihin milletler için ortak bilgi ve bilinç olduğu; milletlerin ortak değerlerini gösterdiği, geleceklerini şekillendirmelerini sağlayan dinamikleri içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle; tarihimizi bir kültür ve şuur kaynağı haline getirmemiz, insanlarımıza, genç kuşaklarımıza tarihimizi, tarihi şahsiyetlerimizi öğretmemiz büyük önem arz ediyor. Türk Milleti’nin yaşadığı badireleri ve bunu atlatmak için gösterdiği kahramanlıkları asla unutmamamız gerekiyor.

Özellikle pek de uzak olmayan bir geçmişte Türk Milletinin, tüm imkânsızlıklara rağmen, tarihte eşine az rastlanır bir inanç ve kararlılıkla yürüttüğü Kurtuluş Savaşı gibi destansı bir mücadelenin yeni nesiller ve gelecek kuşaklar tarafından çok iyi bilinmesi gerekiyor. Şehirlerimizin kurtuluş günlerinin anlam ve önemine uygun olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmasını bunu sağlayan unsurlardan biri olarak değerlendiriyorum.

Vatanımızın her karış toprağının düşman işgalinden kurtuluşu şüphesiz ki hepimiz için büyük önem taşımaktadır. Ancak, Kurutuluş Savaşımızın mihenk taşı olan Aydın’ın Kurtuluşu ayrı bir ehemmiyet arz etmektedir. Hem işgalin hem de kurtuluşun merkezlerinden olan Aydın, Kurtuluş Savaşımızın amacı ve savaş stratejisinde odak noktası olmuştur. Başka bir ifadeyle Aydın’ın Kurtuluşu; bir halkın kendi kendine direnişe geçtiği, namusu, canı, vatanı ve özgürlüğü için savaştığı muhteşem direnişin sembolüdür. Efelerin ve Efe ruhlu Aydın halkının başı dik, alnı açık Hak’ka yürüyüşüdür. Aydın’ın kurtuluşu inancın, milli birlik ve beraberliğin zaferidir. Bu anlamda 7 Eylül gururla ve inançla kutlamamız gereken müstesna bir gündür.

Geçen süre zarfında siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirilen değişimlerle Türkiye’nin bölgesinde ve dünyadaki önemi daha da pekiştirilmiş, Türkiye’nin gelişmesiyle birlikte Aydın da büyük bir gelişme ve ilerleme kaydetmiştir. Bugün Aydın; tarihine ve ecdadına en bağlı kentlerden biri olarak görülmektedir.

Aydın’da bulunan kurum, kuruluş, meslek örgütü, sivil toplum örgütü ve tüm Aydınlılar olarak; dün Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, 15 Temmuz’da olduğu gibi bugün de 7 Eylül ruhuyla Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, geçmişten aldığımız ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, kahramanca yurdunu savunurken, Hakk’a yürüyen şehitlerimizin ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizin aziz hatıralarını saygı ve minnetle yâd ediyor, şeref ve kahramanlık gününün birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla geçmesi dileğiyle,  tüm hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını kutluyorum.

Yorum Yapın