Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Aydın Jandarması Tarihi Eser Kaçakçılarına Göz Açtırmıyor

Aydın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmıyor. Bu konuda yapılan çalışmalar hakkında yapılan basın açıklamasında;

Aydın İl Jandarma Komutanlığınca, Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince tarihi eser kaçakçılarına yönelik çalışmalar kapsamında,

Aydın ili Kuyucak ilçesi Başaran Mahallesi Asar mevkiinde bulunan kültür mirasımız Antiochia Antik Kentinde ( 1.Derece Sit Alanı )  oluşturulan özel ekip tarafından kaçak kazı tarihi eser arayan  (Ç.Y), (A.S.), (B.Ç) (M.K) isimli şahıslar kazı malzemeleri ile beraber kazdıkları çukurun içerisinde kıskıvrak yakalanmıştır.

İcra edilen faaliyette;  (2) adet kürek, (1) adet kazma, (1 ) adet çekiç, (1) adet murç, (1) adet makara ve (1) adet halat bağlı kova ele geçirilmiştir. Yakalanan şahısların adli işlemleri devam etmektedir.

Kültürümüzün bir parçası olan ve geçmişten günümüze ulaşan ve doğal taşınmaz kültür varlıkları olan doğal sit alanları Jandarmamızın oluşturduğu ekipler tarafından sürekli denetim ve kontrol altında tutulmaktadır” denildi.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın