Aydın İncirinin Sonu

Yüzyıllardır Dünya’nın en güzel, en nitelikli inciri Aydın topraklarında yetişir. Aydın denince akla gelen incir olmuştur.

0 109

Yüzyıllardır Dünya’nın en güzel, en nitelikli inciri Aydın topraklarında yetişir. Aydın denince akla gelen incir olmuştur.

Maalesef son yıllarda yurtdışına ihraç edilen incirlerimizin aflatoksin ve kimyevi kalıntı nedeniyle, geri geldiğini basından medya organlarından  üzülerek öğreniyoruz.

Buradan şunu açıkça belirtmek isterim, İNCİR kimyasal ilaç gübre kullanmadan üretimi yapılan ender ürünlerden birisidir.

Aydın incirinin kalitesini nefasetini sağlayan bu coğrafyanın iklimidir. Bu olumsuzluğun nedeni ise, tamamen çevre ve depolama koşulları ile ilgilidir, bunun başında bölgede her geçen gün artan nem miktarı ve olumsuz koşullardır.

Buna birde incir de son yıllarda oluşan depoculuk sektöründe faaliyet gösterenlerin depolama koşullarının uygunsuzluğu da eklenince  incirde yaşanan bu olumsuzluğun önemli etkenidir.

Ne yazık ki bu sektörde faaliyet gösteren depolardaki işletmelerdeki tonlarca incirlerin yerde, bir –bir buçuk metre  yükseklikte  yığınlar halinde haftalarca hatta aylarca bekletilmesi,

Yetmezmiş gibi depocular arası  alım satımdan dolayı bir veya birden çok depo gezmesi,

Bunlarında başta tarım orman il ve ilçe müdürlükleri ve yetkili kurumlarca yeterli denetimlerin yapılmayıp buna göz yumulması da başka bir etkendir.

Son yıllarda Aydın’da yapılan bilinçsizce, plansızca sadece para düşünülerek yapılan yatırımlar ve bunun başında bölgede yapılan aşırı miktarda ki Jeotermal santrallerin devamlı şekilde çevreye bıraktıkları içinde birçok kimyasalı barındıran buhar, bölgenin nemini artıran en önemli etkenlerin başında gelirken,

Diğer bir neden de bölgede mevcut göletlerden kaynaklı oluşan nemdir. Bölgedeki İkizdere barajı, Hıdırbeyli göleti başlıcalarıdır.

Şimdi de yine sonuçları ve var olan dokuya etkileri hesap edilmeden, duyumlara göre 2023de yapılması planlanan Alangüllü göleti, aynı zamanda devletin teşviki ile yapılan desteklenen Devasa büyüklükteki oluşacak seracılık alanları ile  Bu bölgenin iklim koşulları tamamen değişecektir, bu da incirin  sonu demektir.

Bir atasözü vardır ” bir koltuğa iki karpuz sığmaz” diye. Maalesef biz üç beş karpuz sığdırmaya çalışıyoruz. Ama çoğunu kırıyoruz farkında değiliz.

Bundan böyle Aydın için, Aydınlılar ve yönetenler karar vermelidir.

Aydın,

Tarım kenti mi?

Enerji kenti mi?

Sanayi kenti mi?

Çünkü bu topraklar, Meşhur Aydın inciri  bu tahribatı kaldıramaz, kaldıramıyor.

Bunu hep birlikte görüyoruz

Yazık oluyor Aydınımıza,

Yazık oluyor incirimize.

Yorum Yapın