Aydın Her Projede Pilot İl Olmalıdır

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı Tevfik Fikret Koca ve yönetim kurulu üyeleri, Aydın Basını ile tanışma ve kaynaşma toplantısı düzenledi.

0 7

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı Tevfik Fikret Koca ve yönetim kurulu üyeleri, Aydın Basını ile tanışma ve kaynaşma toplantısı düzenledi.

Derneğin aynı zamanda Onursal Başkanı olan 46. ve 47. Dönem Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya’nın da katıldığı toplantıda, Aydın’daki halihazırda Büyükşehir Yasası’nda kaynaklı sorunlar, tarımsal ve sektörel bazlı projelere dönük talep ve çözüm önerileri de masaya yatırıldı.

Aydın’da 2021 yılında Çevre Mühendisi Tevfik Fikret Koca tarafından ildeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren üreticilerin karşılaştıkları sorunları tek bir çatı altında toplayarak çözüm önerileri sunmak ve bürokratik engellerin ildeki girişimciler nezdinde daha kolay aşılmasını sağlamak amacıyla kurulan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği (AYUDER), Aydın Basını ile tanışma ve kaynaşma toplantısı vesilesiyle bir araya geldi. Toplantıda Başkan Koca, dernek olarak çalışmaları ve bazı talepleri hakkında bilgilendirmede bulunurken, 46. ve 47. Dönem Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık üreticilerinin yaşadığı sorunlar ve bazı projelerle hususlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Aydın’ın her tarımsal projede pilot il olması gerektiğine dikkati çeken Altınkaya, sulamada yaşanan sorunları da ele aldı.

“DERNEĞİMİZİ BÜROKRATLARLA UĞRAŞMAYALIM DİYE KURDUK”

Toplantıda konuşan AYUDER Başkanı Koca, “AYUDER olarak faaliyetlerimize hız kesmeden yönetim kurulu üyelerimizle birlikte sürdürüyoruz. Biz esasında öncelikli olarak ilimizde yatırım yapmak isteyen girişimcilerimizin karşılaştıkları bürokratik bazı sorunları aşma amacıyla kurulmuş bir oluşumuz. Bunun yanında Aydın’da hayata geçmesini istediğimiz bazı projelere ilişkin de üzerinde ciddi ciddi taleplerimizi de ilgili mercilere taşıyoruz. Örneğin Aydın’da Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kurulmasını gerektiğini defalarca ilgili kurumlarla da görüştük. Manisa Akhisar’da ikinci Zeytin İhtisas OSB kuruldu. Aydın’da bir tane yok. Aydın yelpazesi bakımından biz beş katı durumdayız. Aydın’da bir tane Gıda İhtisas OSB’miz yok. Özellikle Aydın’da halen ‘İncir İhtisas OSB’ kurulamamasına anlam veremiyoruz. Gıda İhtisas OSB’nin kurulmasını sürekli gündemde tutuyoruz. Kurumlarla ve belediyelerle de görüşmeler yaptık. Bazı belediyeleri teşvik etmeye çalışıyoruz. Ücretsiz destek verip işlemleri takip edelim diyoruz çünkü avantajları ortada. Bir noktada Gıda İhtisas OSB, evvela bürokrasiyi azaltıyor. Türkiye’nin yatırımcı ve üretici için bürokrasidir. Biz AYUDER’i de bürokratlarla devlet memurlarıyla uğraşmayalım diye kurduk” dedi.

GES İLE İLGİLİ YASAYA KARŞI ÇIKTI

Aynı zamanda Aydın Efeler’de danışmanlık firması da bulunan Koca, bugüne kadar 400 adet tarımsal hibe projesi hazırladığını da belirterek, “200’ün üzerindeki fabrika ve tesis kurduk. Biz Aydın’da bürokrasiyle uğraştığımız kadar hiçbir şeyle uğraşmadık. Birinin evet dediğine, diğeri hayır diyor. Alakasız kurumlar birbirinden izin istiyor ve yetkiyi birbirlerinin üzerine atıyorlar. Yönetim kurulu üyelerimizin hepsi fabrika sahibi insanlar. Zeytinyağı fabrikası kuracağız diye göbeğimiz çatladı. Bazı projelerimizle ilgili de ne yazık ki destek alamıyoruz. Yönetim kurulu üyelerimizin tamamı kendilerine ait tesislerde Güneş Enerji Santrali (GES) kuracaktı ancak geçen ay çıkan yasa enerjinin fazlasını satamazsın, bedavaya alırım diyor. Bu yetki gaspıdır. Ürettiğinin fazlasının bedavaya alınması ne demektir. Hani Türkiye’de enerji açığı vardı? Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 60’ını doğalgazla üretiyoruz. Doğalgazın da yüzde 100’ünüyse yurtdışından alıyoruz. Bu yasa acilen revize edilmelidir. Almanya’nın güneş enerji potansiyeli bizim Karadeniz’den az ancak ne hikmetse Dünya’da en çok GES’ten enerji üreten ülke sıralamasında 2. Sırada. Türkiye’de bu konuyla ilgili olarak OSB’lerde tahsis yapılırken GES zorunlu olmalıdır da dedik. Ancak bunlar da dikkate alınmıyor” diye konuştu.

“AYDIN HER PROJEDE PİLOT İL OLMALIDIR”

Toplantıda yaptığı konuşmada, Aydın’ın tarım açısından Dünya’da en çok çeşitli ticari tarım ürünü yetiştiren bir bölge olduğunu belirten 46. ve 47. Dönem Bayındırlık ve İskan Bakanı Altınkaya, “Türkiye’de Devlet Su İşleri’nden tarımsal sulama talebi 365 gün devamlı olan tek bölge Aydın’dır. Başka hiçbir bölgede DSİ’den ve sulama birliklerinden 12 ay boyunca sulama talep eden tarımsal faaliyet yok. Aydın’da incir ve pamuk araştırma enstitüleri, Söke’de Tarımsal Üretim Mesleki Yayınlar Enstitüsü var. Dolayısıyla ben siyaset kurumunda yer alan biri olarak Tarım Bakanı olarak yeni atanan bakanlara ilk ziyaretinizi Aydın’a yapın derim. Aydın’a giderseniz eksiğinizi de tamamlarsınız diye de belirtirim. Bunun yanında Aydın’ı her projede pilot yapın diye de söylerim. Aydın tarımsal projelerde pilot olmalıdır. Bunu memleketimizin selameti ve ülkemizin de gelişmesi açısından hepimizin benimsemesi lazım. Bu çok büyük bir eksiklik. Tarım ürünlerimizin yetiştirilmesi kadar satılması ve değerlendirilmesi de önemlidir” dedi.

“OTOYOLDA YEREL ÜRÜN SATIŞI İÇİN İMKANLAR GENİŞLETİLMELİDİR”

Yapımı devam eden Aydın-Denizli Otoyolu’ndaki istasyonlarda yerel ürünlerin satışına ilişkin de projesini aktaran Altınkaya, “Oda, borsa ve belediyelerimiz ve Devletimizin kurumları var. Şu anda Aydın-Denizli Otoyolu devam ediyor. Yaklaşık 7 adet sağlı sollu servis istasyonu yapılacak. Yani 15-20 kilometrede bu yerler olacak. Bu bölgede bizim yerel ürünlerimizin yani bu noktada çiftçimizin traktörüyle giriş-çıkışının ücretsiz olarak sağlayacak bir sistemi hayata geçirilmesi gerekiyor. AYUDER Başkanımızla birlikte bunun da başvurusunu yapalım. Aydın’daki otoyol servislerinde, benzin istasyonu olan ya da olmayanlar da dahil olmak üzere tüm yerel ürünlerin satışı için elverişli mekanlar hazırlanmalıdır. Çiftçimize de bu yerlere bedelsiz giriş-çıkış izni tanınmalıdır. Bolu’da örnek bir uygulama var. Otoyola ücretsiz giriyor ve malını satıyor. Bunu Aydın’da Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ziraat odasının da paydaş olmasıyla aktarmamız lazım. Şu anda İzmir ve Denizli’ye kadar olan yollarda Karayolları yetkilileri çıksa her yıl milyonlarca lira para cezası toplarlar. Şu an karayollarında satışı yapılan yerel ürünler, gıda denetiminden geçmiş midir, ne kadar hijyeniktir?” diye konuştu.

“DAĞLARDAKİ ÜRÜNLERE ORGANİK SERTİFİKA ŞART”

Aydın Ovası’nda elektriksiz parsel bırakılmaması gerektiğine de dikkati çeken Altınkaya, “Damlama sulama sistemine geçilirse Aydın’daki barajlar 20 tane Menderes Ovası’nı sular. Bu sulama tekniği yabani ot mücadelesini sıfıra indirger, gübre doğrudan doğruya bitkiye gider. Boşu boşuna havaya nemi çoğaltacak buharlaşma da yapmamış oluyorsunuz. Ayrıca su tasarrufu da yapıyorsunuz. Aydın’da Menderes Ovası’nda acilen elektrikli sulamaya geçilmesi gerekmektedir. Bunları bugün söylemek belki kolay ama doğru programlama yapılırsa birkaç yıl içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Salma sulama yerine elektrikli sulama şarttır. Bütün bu tarımsal alanda elektrik olduğu zaman hayvansal faaliyetler de bundan istifa eder. Dağlarımızdaki bütün ürünlerimizde organik ancak sertifikalarımız yok. Sultanhisar’da geçmişte çalışma yürütüldü ama tamamlanamadı. Bu konuda TARİŞ’e iş düşüyor. Çoğu üretici de TARİŞ’in ortağıdır. Bölüm bölüm bu zeytinler organik sertifikaya çevrilmelidir. İngiltere’de örneğin organik ürün ile normal ürün arasındaki fiyat farkı yüzde 20’dir” dedi.

Konuşmasının devamında Büyükşehir Yasası’na göre köylerde kümes ve ahır yapmanın mümkün olmadığını ancak yasanın 5’er yıllık ertelemelerle devam ettirildiğini söyleyen Altınkaya, mevcut yasanın da revize edilmesinin şart olduğunu vurguladı. Yapılan konuşmaların ardından Altınkaya ile Koca, sohbet ortamında Aydın ile ilgili bazı konulara ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KAYNAK: Aydın Bülten

 

 

 

 

 

Yorum Yapın