Amatör Futbolun Beklentileri

Türkiye’de amatör futbol takımları ile ilgili olarak birkaç arkadaşımız ile oldukça verimli bir çalışma yaptık ve bunları beş maddede topladık. Özellikle amatör liglerimiz başlamadan bu değerlendirme ve tekliflerimizi tekrar hatırlatmak adına değerli spor insanı Barış Altıntaş imzası ile kamuoyuna ve futbol camiamıza yayınladığımız açıklamamızı bu yazımda paylaşıyorum.

0 22

Türkiye’de amatör futbol takımları ile ilgili olarak birkaç arkadaşımız ile oldukça verimli bir çalışma yaptık ve bunları beş maddede topladık. Özellikle amatör liglerimiz başlamadan bu değerlendirme ve tekliflerimizi tekrar hatırlatmak adına değerli spor insanı Barış Altıntaş imzası ile kamuoyuna ve futbol camiamıza yayınladığımız açıklamamızı bu yazımda paylaşıyorum.

Türk futbolunun 2000’li yıllarda harika giden sistemi, tüm dünyaya kendini kanıtlayan ve bunun yanı sıra Dünya Kupasında dünya üçüncüsü olan 2000’li yıllarda UEFA kupasını alan süper kupayı alan şampiyonlar Liginde çeyrek final oynamak gibi Türk takımlarının gösterdiği başarılar Türk futbolunda büyük bir çıkışı tüm dünyaya göstermiştir.

Lakin 2009- 2010 yılından sonra ne yazık ki Türkiye futbol federasyonu yetkililerin özellikle Türk futbolunun Alt liglerde yaptığı hatalar, uyguladığı statüler, kurallar ve akıllara zarar değişikliklerle Türk futbolundaki müthiş çıkışa dur denilmiş, Türk futbolunun çöküşüne sebep olan kurallara imza atılmıştır.

2000’li yıllarda dünya çapında büyük başarılara imza atmış lakin daha sonra uygulanan kurallarla Türk futbolunda ne yazık ki büyük hatalar büyük yanlışlar yapılmış, işin  ehli olmayan kişilerin TFF’de söz hakkı edinmesi, yetkili olmasıyla yapılan hatalar önce alt liglerde daha sonra üste yavaş yavaş sirayet etmiştir. Ki futbolda her şey alt liglerden, gelir temelden gelir. Eğer temel sağlam olmazsa o bina temel direkler kolonlar sağlam olmazsa o bina yıkılmaya mahkûmdur. Statlar yapıldı tesisler yapıldı her anlamda Türk futbolunda tesisleşme stat anlamında her şey gelişti ama ne yazık ki futbolcu yetiştirme alt liglere inip onların dertleri ile onların sıkıntılarıyla maddi manevi onların problemleri çözülemedi.

Ne yazık ki yapılan statlara yapılan tesislere kendi öz evlatlarımızı çıkaramaz olduk. On yılda  bir Arda Turan 20 yılda bir Emre Belözoğlu 30 yılda bir Sergenler çıkararak kendimizi ülke olarak mutlu etmeye çalışıyoruz ama gençliğin bu kadar kalabalık olduğu, tesisleşmenin statların bu kadar üst düzey geliştiği ortamda altyapılarımızdan, amatör liglerden,  üçüncü liglerden,  ikinci liglerden büyük yıldızlar Türk futboluna sunmamız lazımdı!

Ülke olarak yetkililer olarak ne yapmamız lazım? Son dönemlerde Türkiye’deki 300 bin amatör futbolcuyu temsilen bir kaç arkadaşımla birlikte bunların içinde Emrullah Öztürk, Eray Şekerci, Serdar Öz, Gökhan Koç, Sedat Aslan, Muzaffer Özkaya ümit kocabaş Ali kafadar gibi çok değerli arkadaşlarımla Türkiye amatör kurul ve amatörlerle tamamen alakalı olan Ali Düşmez ve ekibine neredeyse her ay ziyaret ettik her ay toplantılar yaptık her ay isteklerimizi taleplerimizi Türk futbolu adına düzelmesi gereken şeyleri onlara ilettik.

Bizleri yeri geldi dinliyor muş gibi yaptılar yeri geldi mecburi dinlediler ve daha da dinlemek zorunda olacaklar. Çünkü Türkiye futbol federasyonu var ise futbolcular için var, kulüpler için var yani futbolcuların gelecekleri hayatları bir masada görüşülüyorsa konuşuluyorsa futbolcuların istekleri arzuları ve ricalarında dinlemek ve değerlendirmek Türkiye futbol federasyonunun görevidir.  Türkiye futbol federasyonundan isteklerimiz özellikle Türk futbolunun temeli ve geleceği olan amatörlükle alakalı isteklerimizi, Ali Düşmez’le  yaptığımız görüşmede beş maddelik bir dosya ile onlara sunduk. Aslında isteğimiz en az 25- 30 madde ama biz yapılmayacağını düşündüğümüz için mecburen bunları kısaltıp beş maddeye düşürdük. Bu beş madde Türk futbolunun geleceğini bir nebze de olsa kurtarabilir!

-Türkiye futbol federasyonu bu maddeleri sağlarken maddi manevi destek olmak zorunda. Birinci maddemiz kulüplerimizi ve futbolcularımızı garantiye almak için kendi aralarında ve  noter tasdikli sözleşme yapması,

– İkinci isteğimiz kulüp personelleri antrenörler futbolcuları TFF’nin  desteği ile sigortalı yapılması,

– Kulüplere maddi manevi getiri olması için üst liglerdeki takımlar gibi kritik önemli maçları yasal bahsi içerisine alıp kulüplere gelir kapısı açmak ve ikinci, üçüncü liglerde olduğu gibi amatör takımlara da deplasmana giderken yol desteği konaklama desteği ile ciddi bir bütçe sağlanması,

– Eskiden olduğu gibi Pandemi den sonra kaldırılan Türkiye kupası maçlarına bal Ligi takımlarının alınarak hem genç futbolcuların izlenebilir kılınması, değer kazanıp ülke genelinde tanıtılması, görülmesi, keşfedilmesinin kolaylaştırılması hem de kulüplere Televizyon geliri ile kulüpleri maddi manevi desteklenmesi,

– Ve en son isteğimiz ve ricamız da şuydu yaklaşık 12 yıldır Türk futboluna hiçbir faydası olmayan, futbolda önde gelen hiçbir ülkede, liglerde görülmemiş kontenjan kuralından vazgeçip futbola özgürlük getirilmesi. Yaşı ne olursa olsun 16 -17 yaşında da olursa hak ediyorsa o formayı giymeli 36 37 yaşında da olsa hak ediyorsa gücü kuvveti varsa antrenörler ve yöneticiler tarafından seçilmiş istemişse o takımda oynamalı, futbola yasak koyulmamalı futbolcuya yasak koyulmamalı.

Özellikle amatörlükte zorunlu bu oynar ya da zorunlu bu oynamaz diye kural koyulmamalı futbolun önü açılmalı. Genç kazanmak için gençleri değerli hale getirmek için zorla değil, alt yapılara destek verilerek iyi yetiştirici hocalar sunularak onlara değer verip yatırım yapıp yeteneklerini geliştirip, onları ilerle ya hazırlayıp üst liglere hazır hale getirmekten geçer. Biz beş maddemizi amatör futbolcuları temsili olarak Türkiye futbol federasyonuna ilettik. Bu maddelerinin değerlendirilip toplantıda görüşülüp ona göre karar verileceği söylendi..!!

300.000 amatör futbolcu adına Türkiye futbol federasyonundan beklentimiz ve ricamız yapacakları her hamlede, çıkaracakların her kural da statüde, kontenjan,  maddi manevi destekte her uygulamada Türk futbolunun geleceğini düşünüp ona göre kurallar ona göre hamleler yapıp hiç kimseyi mağdur etmeden futbolcusunu, antrenörünü, hakemini, futbolun içinde her kim varsa herkesin geleceğini, herkesin ailesini herkesin maddi manevi şartlarını rahatlatacak huzurlu sağlıklı barış içinde lig ortamı kurulmalı. Bu çerçevede kurallar çıkarıp imza atılmalı. Hiç kimse mağdur edilmemeli ve Türk futboluna hakka hukuka riayet edilerek hizmet edilmelidir. Naçizane amatör futbolcular olarak isteğimiz ve beklentimiz budur.

Selam ve saygılarımızla.

 

Yorum Yapın