Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

Amatör Futbolun Baştan Aşağıya Değişmesi Lazım!

Türkiye’de amatör futbolda, amatör liglerde rezillik diz boyu. Tamamen rezil bir sistem içerisinde devam ediyor. Play off maçı oynuyor. Eğer o maçtan çıkamazsa Play-Out maçı oynuyor ve o maçı kaybederse bir alt lige düşüyor. Harcadığı milyon paralar çöpe gidiyor.

Böyle bir sistem olamaz. Her şehirden birinci olanın haricinde her takım play-out maçı oynamak durumunda ikisi düşüyor. Üçüncüsü play-out maçı oynamak durumunda kalıyor. Nasıl diyelim ucube bir sistem ile devam ediyor. Amatör liglerin bütün talimatlarının değişmesi lazım. Bir de bütün illerde ASFK Başkanları 20-30 yıldır devam ediyorlar. Bu adamlar ne yapmışlar, ne verdiler, ne destekleri var. Yani bence ya ASKF’yi de kapatmak ve tamamen Futbol Federasyonuna teslim etmek lazım bütün futbolu. Bunların elinden almak lazım. Çünkü en büyük oyuncak bunlar onlar için öyle. Türkiye’nin her yerinde bu böyle.

Geçen hafta Muş’taydım. Bal ligi maçına gittim. İnanılmaz bir seyirci kalabalığı vardı. İnsanlar futbolu özlemişler. Futbol güzel oyun. Biz insanlar kirletiyoruz futbolu. Birçok talimat değişikliği gerekli. Baştan aşağıya değişmesi lazım amatör futbolun. Türkiye Futbol Federasyonunun baştan aşağıya değişmesi lazım. Diyeceksiniz ki kurumlarımızda hangisi doğru ki bunlar doğru olsun. Futbol özerk sözüm ona. Özerkliğin hiçbir güzelliğinden faydalanamıyoruz. Hep kötülükleri. Ambulans gelmiyor maçlara. Kalp krizi geçiriliyor, ayak kırılıyor. İnsanlar sahalarda ölüyor. Bir tane ambulans getiremiyoruz statlara. Yani sağlık görevlisi bulamıyoruz. Daha neyini bahsedelim. Biraz karamsar olduk ama ne yapalım. Ya bu sistem baştan aşağıya değişecek ya da biz bırakıp gideceğiz.

Geçen hafta duydum. Bal liginden bazı takımlar kapısına kilit vurmuş. İçinden çıkılacak gibi değil. Talimat talimat değil. Bir futbolcu sözleşme yapıyor. Daha sizinle maça çıkmadan başka takımla maça çıkıyor. Hiçbir geçerliliği yok sizinle yaptığı iş akdinin. Sözleşme imzalayan bir yıl başka takımla sözleşme yapamasın en azından. Yaş kotası da getirmek lazım. Fiziki anlamda da bakacaksın. Boyuna, kilosuna, orantısına bakacaksın.  Geçen Muş’ta seyrettiğim maçta göbekleri çıkmış maç oynuyorlar. Genç çocukları eziyorlardı. Bunların onun yanına bile sokmayacaksın da. Neyi yapacaksın. Biz hala konuşuruz böyle.

Mesela tesisler. Tesisler çok kötü. Biz toprak sahalarda yetiştik. Şimdi halı sahalar futbolcunun gelişimini engelliyor. Diz sakatlıkları, kasık sakatlıkları, adale sakatlıkları. Halı sahaları tamamen ortadan kaldırmalı. Doğal ortamda oynanmalı futbol. Çocuğun gelişimi engelliyor. Çocuk yetişiyor ama geliştiremiyor kendini. Sahanın üzerine dökülen granürler kanserojen. Çocuklar kanser soluyor. Zaten hocalar bir alem. 11-12 yaşındaki çocuklara bağırıp çağırıyorlar. Çocuklara sevgi vereceksin. TFF talimatları var. O yaşlardaki çocuklara bağırılmaz. Ama gidin amatör maçları izleyin, görün. Beden Eğitiminden yetişen hocalar neyin peşinden koşar anlamıyorum. Hepsi değil ama yüzde sekseni böyle. Beni pek sevmezler beden eğitimi hocaları sebepleri de bu. Dört tane latince kelime öğreniyorlar. Teknolojinin ve sporun her şeyini biliyorlar. Topun ağırlığını soruyorsun bilmiyorlar, kale ölçülerini soruyorsun bilmiyorlar. Sen sadece antrenman yaptırıyorsun. Ama çocuk geliştir geliştir ama önce kendiniz geliştirin. Okuyun, okuyun, okuyun.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın