Altın Piyasalarında Neler Oluyor? İşte Öngörüler!

Tüketiciler artan fiyatların gerçek dünyadaki etkilerini hissettikçe, enflasyon piyasa manşetlerine hakim olmaya devam ediyor. Peki bu ortamda …

0 5

Tüketiciler artan fiyatların gerçek dünyadaki etkilerini hissettikçe, enflasyon piyasa manşetlerine hakim olmaya devam ediyor. Peki bu ortamda altın piyasasını neler bekliyor?

Axel Merk’e göre Fed, durgunluk yaratma riskini göze almayacak

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere Cuma günü, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi’nin Mart ayındaki %5,2’lik artıştan %4,9’a düştüğünü açıklamasının ardından tüketiciler biraz iyi haberler aldı.

Ayrıca, enflasyon cephesinde, en son tüketici anketinde, New York Federal Rezervi, tüketiciler fiyatların bu yıl yükseleceğini tahmin ederken, üç yıllık ve beş yıllık enflasyon beklentilerinin hala yüksek olsa da sabit kalacağını öngörüyor.

Merk Investment Başkan ve Baş Yatırım Sorumlusu Axel Merk, Federal Rezerv’in istikrarsız konumunu çok dar bir uçurumun kenarında yürümek olarak tanımlıyor. Merk’e göre, Merkez bankası enflasyonu kontrol altına almak istese de, piyasaların giderek daha fazla endişe duyduğu bir durgunluk yaratma riskini almayacak.

Bill Ackman, Fed’in şimdi agresif davranması gerektiğini söylüyor

Pershing Square Capital Management’ın kurucusu milyarder yatırımcı Bill Ackman ise, ABD merkez bankasının şimdi agresif davranması gerektiğini söylüyor. Enflasyon tatmin edici bir şekilde ele alınana kadar, yatırımcılar Fed’in enflasyonu bastırmasının ne kadar süreceğini bilmiyor. Ackman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Belirsizlik, özellikle kısa vadede piyasaların düşmanıdır. Fed, oranları şimdi agresif bir şekilde yükselterek, hisse senedi piyasalarını ve herkes için ekonominin gücünü koruyabilir ve iyileştirebilirken, geçim kaynaklarını, özellikle de en şanssız olanları yok eden enflasyonu engeller.

Bu ortamda altın nasıl bir rol oynayacak?

Bununla birlikte analistlere göre, enflasyon verisi Federal Rezerv’e biraz nefes alma molası veriyor, bu nedenle sert konuşmaya devam edecekler ancak yine de enflasyon eğrisinin gerisinde kalacaklar. Bu arada, oynaklık yüksek kalacak ve finansal piyasalar dağınık olacak.

Altın, yükselen faiz oranlarından kaynaklanan zorlu rüzgarlarla karşı karşıya kalacak olsa da, güvenli liman varlığı ve enflasyon riskinden korunma rolü henüz sona ermiş değil. Axel Merk, altının bir portföydeki rolü için şu tanımlamayı yapıyor:

Altın, dün sahip olduğunuz için her zaman mutlu olduğunuz bir varlıktır. Ama neden yarın için alacağına dair hiçbir fikrin olmaz.

Yorum Yapın