Alıcık; Tuttuğun Eli Bırakmayacaksın!

Nazilli’de iki dönem belediye başkanlığı yapan, MHP Aydın il başkanı Haluk Alıcık ile Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın Ak Partiye katılmasını ve sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerini, Aydın’ın çözüm bekleyen sorunlarını, Aydın Büyükşehir belediyesi çalışmalarını ve milletvekilliği adaylığı konusunu sorduk.

0 15

Nazilli’de iki dönem belediye başkanlığı yapan, MHP Aydın il başkanı Haluk Alıcık ile Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın Ak Partiye katılmasını ve sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerini, Aydın’ın çözüm bekleyen sorunlarını, Aydın Büyükşehir belediyesi çalışmalarını ve milletvekilliği adaylığı konusunu sorduk.

Haluk Alıcık’tan Kürşat Engin Özcan’ın İyi Parti’den istifa edip, Ak Parti’ye katılmasına çarpıcı bir yorum yaptı!

Öncelikle Nazilli Belediye Başkanımızın kararına saygılıyız. Bunun yanında siyasi olarak baktığınızda Cumhur ittifakı olarak çıktığımızda arkadaşlar bizim karşımızdaki bir düşüncenin içerisindeydi. Özlem Hanıma baktığınızda elini kaldırmıştı. Geldiğimiz duruma bakıyoruz ki dün olduğu gibi büyükşehir yasasına karşı olan biri olarak Nazilli Belediyesi en azından gelirleri açısından yönetilemeyecek bir duruma gelmiştir.

Burada Büyükşehir belediyesinin Nazilli Belediyesini yalnız bıraktığı düşünürsek, tabi biraz daha rahatlamak için, biraz daha belediyeyi rahatlatmak için, devletin imkanlarından daha fazla istifade etmek için yapılmış olabilir. Tabii ki Aydın’daki bütün belediye başkanları bizim belediye başkanlarımız. Hep aynı şeyi söylüyorum. Şehir ile alakalı yapılacak projelerde biz Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ailesinin il başkanı olarak elimden geldiğince hepsine yardımcı olmaya çalışırım.

Tuttuğun Eli Bırakmayacaksın

Çünkü gelmeleri de gerekiyor. Ama bunu hep belediye başkanı arkadaşlara söylüyorum gelsenize diye. Biz muhalefetiz cevabı alıyorum. Seçilene kadar bir partiniz var. Seçildikten sonra rozetinizi çıkarıp şehrinize hizmet etmek için mücadele edeceksiniz. Buradan baktığımızda Aydın’da Cumhur ittifakından ziyade Millet ittifakı. Bu arkadaşlarda Büyükşehirde Nazilli’yi biraz da yalnız bıraktı. Dün bizim söylediklerimiz ile bugün geldiğimiz nokta aynı yere geldi. Nazilli’nin kazanımları vardı. Bizden sonra ne diyorlardı” İşte Haluk Başkan Büyükşehir belediyesinden gelen imkanlara engel oluyor.  Yapacaktık ama yaptırmıyor” dedikleri bir durumda ne oldu? Vatandaşa bir tercih sundular. Bu tercih sonunda bir kazanan oldu. Ama bu defa da söylediklerinin tersini yaptılar. Tabi siz elinizi kaldırırsanız elini kaldırdığınız insana sahip çıkmanız gerekiyor baktığınızda. Tutuğun eli bırakmayacaksın!

Şunu söylüyorum. Aydın Büyükşehir belediyesi olarak diğer ilçelere sahip çıktığı gibi kendi ittifakları içerisindeki belediyelere daha fazla sahip çıkması gerekirken, Nazilli’de bunu göremiyoruz işin açıkçası. Aydın Büyükşehrin Nazilli’de ilçe belediyesini rahatlatacak bir tane projesini göremiyoruz. Belediye başkanımız Kürşat Engin Özcan ile bir dönem siyasette yaptık. Görüşüne saygılıyım. Onun açısından hayırlı uğurlu olsun. Nazilli açısından da ileri günlerde görülecek.

Nazilli İl Olursa Aydın Siyasetinde Denklemleri Nasıl Değiştirir?

Sayın genel başkanımızın 2014 yılındaki kongrede söylemişti yanılmıyorsam Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2023’te  Türkiye bölgesinde süper güç, Dünyada itibarlı devletlerden birisi olacak demiş ve 120 il bin ilçe demişti sayın genel başkanımız. Daha sonra defaten bundan altı yedi ay önce grup toplantısında yine söyledi Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 il diyerek. Bunlardan bir tanesi de Nazilli. Nazilli 1937yılında Atatürk Sümer Tekstil fabrikasının açılışına geldiğinde Nazilli bir gün vilayet olacak dediği bir şehir. Belediye başkanlığı döneminde de gündeme gelmişti. Hatta şunu da söylemiştim. Nazilli’yi il yapsınlar ben belediye başkanlığından istifa edeceğim ve belediye başkan adayı da olmayacağım. Günümüze geldiğimizde Nazilli il olabilir mi? Ocak ayına doğru gündeme gelebilir. Sayın genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız bir araya gelip konuştuklarında neden olmasın? Büyükşehir yasasında Nazilli il olmasıyla büyükşehir düşer düşmez o konuyu bilemiyorum ama zaten bütünşehir yasası çok yanlış bir yasa. 81 ilin 30’u büyükşehir, 51’si değil. Aynı nüfusa sahip ilçelere bakıyorsunuz birine iller bankasından büyükşehire bağlı olmayana 10 milyon geliyor, bağlı olana 5 milyon geliyor. Bu belediyeleri çıkmaza sokuyor. Nazilli belediyesinde biz ayrıldığımızda hamasi nutuklarla oraya bir borç asıldı. Denildi ki borç 80 milyon. Sonra 100 milyon yapıldı. Şu anda Nazilli belediyesinin borcu katlanarak gidiyor.  Ne oldu dün onun propagandasını yapanlar bugün o propagandanız altında ezilmiş oldu.

Nazilli belediyesini Haluk Alıcık bıraktı da “İnci Yaşam” projesinden 50 milyon da para bıraktı denmedi. İnsanlar borcu gördü ve en yakın arkadaşım dediğin insanlar bile sana sitem etti veya farklı şeyler söyledi.

Kürşat Engin Özcan Daha Önce MHP’ye Geçmek İstedi

Önümüzdeki günlerde Nazilli il olabilir. Bu konuyla ilgili 2 yıldır söylüyorum. Neden söylüyorum. Kürşat Engin Özcan MHP’ye geçebilir dediler bana ve ne diyorsunuz diye sordular. Geçsin dedim. Geçsin dedim de deler ki Nazilli il olabilir ona göre düşün dediler bana. Türkiye’nin gündemini belirleyen bir genel başkanımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Türkiye’nin geleceği, Türkiye’nin başarısı ve lider ülke Türkiye idealinin gerçekleşmesi için bir araya gelip önemli noktalara imza atıyorlar.  İnşallah bunlardan bir tanesi Nazilli’nin il olması olur mu? İnşallah olur. Biz de çok memnun oluruz.

MHP Aydın’da Seçimlerde Nasıl Bir Sonuç Alır?

Hayatım boyunca hep en iyisini yapmak için uğraştım, bunun için çabalayıp koşturdum. 10 yıl belediye başkanlığı yaptım ve çok güzel çalışmalara imza attım. Şu anda Allah nasip etti, sayın genel başkanımız il başkanlığına bizi uygun gördü. Sayın genel başkanımız iki dönem adam gibi belediye başkanlığı yaptın. İl başkanı olarak atıyorum dedi atamayla geldik ve sonra da seçimle geldik. Gönlüm şu istiyor. MHP Aydın’da eğilip, düştüğü yerden kalkacak. Mücadelemiz bu. Seçimden seçime çalışan verdiğimiz bir mücadelemiz yok. Sahadayız hep. Cumhur ittifakı olarak, MHP olarak geldiğim günden beri sahadayım. Sıkmadık el, çalmadık kapı bırakmayacağız. Biz bu şehrin hizmetkarı olacağız demiştik. Böyle bir yola çıkıyoruz. Böyle bir yolda mücadele ediyoruz. Koşturuyoruz. Sayın genel başkanımız tabii ki dediği çok doğru. “Anketle doğmadık ki anketle ölelim” MHP olarak Türkiye genelindeki faaliyetlerimiz görüyorsunuz. Mitingleri görüyorsunuz. Mitinglerimizi gördükten sonra ne oldu? MHP ülke barajını aşamayacak diyenler o söylemlerinden kurtuldular. Aynısını Aydın’da göreceğiz. MHP en güçlü şekilde temsil etmek için mücadele ediyoruz. Biz çalışacağız Allah verecek!

Milletvekilliği İçin Düşünceleriniz Nedir?

Geçtiğimiz günlerde il başkanları toplantısında sayın genel başkanımız “Milletvekilliği düşünen il başkanlarımız varsa 1 Aralık’a kadar istifa edebilirler. En doğal hakkınız Çok çalıştınız, mücadele ettiniz. Hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. İstifa etmek isteyenler 1 Aralık’a kadar istifa etsinler” dedi. 1 Aralık’a kadar istifalar belli olursa teşkilata yeni atamalar yapılacak, il başkanı, ilçe başkanı, yöneticisi istifa edebilirler. Sayın genel başkanımızın, genel merkezimizin bir emri olmadıktan sonra istifa etmeyi düşünmüyorum. Bizde görev istenmez verilir. Tabii ki arkadaşlarımız olacaktır. İl başkanlığını severek yapıyorum. Ailem ile de konuştum. Arkadaşlarımız ile de konuştuk. İl başkanı olarak kalmak istiyorum. O sebeple istifa etmeyeceğim. Onun yanında Nazilli il olur, o olur bu olur. Bizim ülkücü hareketle tanıştığımızda belediye başkanı olacağız, il başkanı olacağız, milletvekili olacağız diye ülkücü hareketle tanışmadık. Allah bize nasip etti. İki dönem belediye başkanlığı gördüm. Aralık ayında da yaklaşık 3 yıl olacak olan il başkanlığım olacak. Elimden geldiğince MHP bayrağını  en iyi şekilde temsil etmek için mücadele ediyorum. İnşallah hayırlısı olacak. Dediğim gibi Aydın’da en iyi şekilde temsil etmek için mücadele veriyoruz.

Aydın’da En Büyük Sorunları Nelerdir?

Aydın’da bize gelen en büyük şikayetlerden birincisi Türk Telekom yani internet alt yapısı ile ilgili. İkincisi de Elektrik. Yani Aydem. Bunun yanında Aydın bütün şehir baktığımızda. Devletimiz hakikaten okulundan, barajından, köprüsünden hepsinden fazlası ile yapıyor.  Tabi yapılanların da anlatılması gerekiyor. Vatandaşımızın da bunu görmesi ve göstermemiz lazım. Aydın’daki havayı değiştirmemiz lazım. Çünkü on yıl belediye başkanlığı yaptım. Ne kadar iş yaparsanız yapın yapılanların anlatılması lazım. Bunu yaşadığım bir olayla ilgili olarak anlatayım.  Nazilli’de ilk dönem belediye başkanlığı döneminde çok iş yapıyoruz. Turan Mahallesi muhtarımız var Serpil hanım. Yanına gittiğim de yaptığımız işleri sordum. Başkanım çok iş yapıyorsunuz da kimse bilmiyor dedi. Ne yapmamız lazım. Bayanları gezdirmen lazım. Gezdirdik sonra gördüğümüz manzara şuydu. Kendi annemize bile anlatamamışız yaptıklarımızı! Şimdi devlet Aydın2da çok işler yapıyor. Geçenlerde yağmur yağdı Aydın felç! Kılıçdaroğlu’na bakarsanız belediyecilik almak isteyen Aydın’a gelsin diyor. Gördünüz belediyeciliği. Tabi bunun partisi olmaz. Bir afet oluyor bunu kabul ediyorum. Bizim insanlarımız değerlendirme yaparken ben yaşadım belediye başkanlığında. Bizim alt geçit vardı suyla dolar. Su çekiliyorsa alt yapı vardır. Çekilmiyorsa göl gibi kalırsa alt yapı yok dersiniz. Bize muhalif olanlar dolu hali çekip “Burası Venedik mi”. Aydın bunları yaşıyor. Bir Denizli’ye, bir Manisa’ya bakın Allah aşkına. Bütün şehir yasasına karşı olan biriyim diyorum. Bununla birlikte bir de kötü yöneticilik geldiği zaman felaket olur. Bu felaketlerin bir tanesini öyle veya böyle Aydın yaşıyor.

Aydın Bunları Yaşıyor ve Kaybediyor!

Gelin bakın Nazilli’ye. Bakın başka yerlere. Herkes mi kötü diye bakarsınız. Aydın’ın 17 ilçesi var. Bunun yedi tanesi cumhur ittifakında geri kalanı hepsi sizin belediye başkanı. Şehircilik açısından baktığınızda mesela Manisa’ya gidiyorum Avrupa’nın en büyük katı atık tesisi kurmuş, Nazilli belediyesi çöpünü Sultanhisar’a getiriyor. Orası dolu derse Aydın’a getirmek durumunda. Masrafa, külfete bakın! Biz katı atık tesisi yapılması için orada saha verdik. 100 dönüm yer aldık. Bütün şehir olmadan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’a yalvardım. Sizden para istemiyoruz. Sadece onay istiyoruz. Siz büyükşehir oldunuz veremeyiz dedi. Verseydi katı atık tesisi ile Nazilli tanışmış olacaktı. Elektrik bile üretiyor olacaktık. Aydın bunları yaşıyor ve kaybediyor. Aydın bizim Aydınımız. Aydın’dan başka gideceğimiz yer yok. Ben Nazilli’de doğdum. Büyüdüm, yaşadım Allah nasip ederse Nazilli’de öleceğiz. Biz bu memlekete hizmet için çalışıyoruz ve mücadele etmemiz gerekiyor. Aydın’a dışarıdan bakan ne diyor? Aydın rahmetli Adnan Menderes’in memleket. Aydın modern bir şehir. Aydın Özlem hanımla beraber daha bir modernleşti gözü ile bakıyor. Gelip bakıyorsunuz Aydın’a bir şey yok. Dışarıdaki algı nasıl? Dışarıdaki algı farklı tabii ki.

Türkiye 2023’te Hata Yapmayacaktır.

Bizim sağ seçmenin yapamadığı bir şey var. Yani bizim sağ seçmen dünyanın işini yapar ama kendini ifade edemez. Atın tay doğuruşuna benzer bu. Bir damla gözyaşı. Bugün Suriye’de operasyondasınız. Türk Silahlı Kuvvetleri diyor ki kullanılan bütün mühimmatı Türk evlatları yapıyor. Dışa bağımlı değiliz. Bayraktar evladımız bize F-35’i vermediler kendi uçağımız kendimiz yapıyoruz. Bunlar Türkiye’nin nerelere geldiğini gösterir. Lider olan bir Türkiye’den bahsediyoruz. Türkiye 2023’te hata yapmamalıdır ve yapmayacaktır. 2023’te hata yapmadığımız an Türkiye’nin önünü açmış olacağız.

Editör Notu: Bu söyleşi 22 Kasım tarihinde yapılmıştır.

 

Yorum Yapın