Ak Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü”

Şanlı tarihimiz ecdadımızın kahramanlıklarıyla doludur. Milli mücadelemiz de bunlardan en önemlilerinden birisidir. Mücadele yıllarında yaşananlar, imkânsızlıklar içerisinde bir milletin yeniden varoluş mücadelesine tanıklık etmiştir. Ana yurdun dört bir yanının düşman işgaline uğradığı o umutsuz günlerde, çare yine milletimizin kendisi olmuştur.

0 2

MİLLİ MÜCADELEMİZ VE 7 EYLÜL

Şanlı tarihimiz ecdadımızın kahramanlıklarıyla doludur. Milli mücadelemiz de bunlardan en önemlilerinden birisidir. Mücadele yıllarında yaşananlar, imkânsızlıklar içerisinde bir milletin yeniden varoluş mücadelesine tanıklık etmiştir. Ana yurdun dört bir yanının düşman işgaline uğradığı o umutsuz günlerde, çare yine milletimizin kendisi olmuştur.

İşgalin başlamasıyla birlikte, Milletimiz göğsündeki imanla kurtuluş yolları aramaya başlamıştır. İşte bu dönemde Hasan Tahsinler düşmana ilk kurşunu sıkarak; Halide Edipler ilk mitingi yaparak halkımızda işgale karşı bir mücadele bilincinin aşılanmasının öncüsü olmuşlardır. Topyekûn bir mücadele yapılması için her alanda çalışmalara başlanmış, hamdolsun aziz milletimiz bağımsızlık, vatan uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Birinci Cihan Harbi sonrasında imzalanan Mondros Mütarekesi, Osmanlı Devleti’ne son vermek ve Anadolu topraklarını paylaşmak üzerine kurulu bir anlaşma olmuştur. Bu anlaşma ile birlikte Anadolu işgal edilmiştir. 15 Mayıs 1919 günü İzmir, Yunan askeri tarafından işgale uğrayınca Milletimiz ayaklanmış ve yurdunu düşmanlardan kurtarmak için kadınıyla erkeğiyle topyekûn bir mücadele göstermiştir.

Milli Mücadelemizin en çetin geçtiği cephe bölgemiz olmuştur. Düşman işgaline ilk ve en büyük tepkiler Efelerimizden gelmiştir. Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe ve Çete Ayşe gibi cesur efelerimiz mücadelemizin ön safhalarında yer almıştır. Efelerimizin gösterdiği destansı yiğitlik ve kahramanlık, Milli Mücadelemizin başarıya ulaşmasını sağlamış, ardından düzenli orduya dahil olarak yurdumuzu düşman işgalinden tamamen kurtarılmasında büyük rol oynamıştır.

İstiklal Savaşımızın en önemli mücadelelerinin yaşandığı yerlerden birisi de Aydın’ımızdır. Efeler diyarı Aydın’ımızın kurtuluş destanımıza verdiği destek, gösterdiği kahramanlıklar yüzyıllar boyunca unutulmayacaktır. Kurtuluş günlerinde mücadele eden Efelerin torunları olarak bugün bizler de aynı duygularla mücadele veriyoruz. Bugünlere kolay gelinmediğinin idrakinde Cumhuriyetimizi korumak ve ülkemizi daha ileriye götürmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Her sayfası destansı kahramanlıklarla dolu tarihimizin bize yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizi her alanda ileri seviyelere çıkarmak için çalışacağız. Son dönemde teknoloji ve savunma sanayilerinde göstermiş olduğumuz başarılar büyük takdir görmektedir. Sosyo-kültürel diğer alanlarda da büyük bir ilerleme gösterirken kendi öz kültürümüzü yaşayarak ve yaşatarak, tarihimizin eşsiz başarılarını anlatarak yeni nesiller yetiştiriyoruz. Tarihimizden alacağımız güçle geleceğe sağlam köprüler kuracağız. Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemize yapmış olduğumuz sayısız eserlerle daha güçlü yarınlara gideceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşı’mızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyor; Aydın’ımızın şanlı, gurur gününü en kalbi duygularımla kutluyor, tüm hemşerilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yorum Yapın