Ak Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü”

16 Haziran 1919. Sultanhisar ile Atça arasındaki Malgaç çayı üzerinden geçen ve Osmanlı’nın ilk Demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu üzerindeki Malgaç Çayı Köprüsü civarında, Yunan birliklerine bir baskın düzenlendi.

0 6

 16 Haziran 1919

Sultanhisar ile Atça arasındaki Malgaç çayı üzerinden geçen ve Osmanlı’nın ilk Demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu üzerindeki Malgaç Çayı Köprüsü civarında, Yunan birliklerine bir baskın düzenlendi.

Kuva-i Milliyenin ve dolayısıyla İstiklal Mücadelesinin Ege ve Güney Anadolu cephesinde gerçekleşen ilk bilinçli saldırı gerçekleşmiş oldu. O gün ne denli büyük bir zelzelenin ilk sarsıntısını başlattığını bilmeyen Yörük Ali Efe ve kızanları, Millî Mücadelenin Yunanlara karşı başlayacak olan ilk ateşini yakmış oldu.

Bugün teknik manada Gerilla Harbi olarak anılan, o günkü adıyla Çete Harbi yönteminin başarılı ve daha sonra bu konuda yazılmış talimatnamelere geçecek kadar önemli ve örnek taktikleri uygulandı.

Malgaç Çayı baskını sonrası ilk kayıplarını yaşayan Yunanlar korku ve endişe içinde Nazilli’den Aydına doğru çekilirken, 57. Tümenin genç subaylarından Teğmen Kadri Bey, komutanının verdiği emir doğrultusunda Erbeyli köyünün demiryolu istasyonunda bulunan Yunan birliğine kapsamlı bir saldırı planlamış ve başarı ile uygulamaya koymuştu.

Erbeyli baskının, Asaf Gökbel şu sözlerle aktarmaktadır;

Yunanlılar, Erbeyli ’de uğradıkları bu baskını karşılıksız bırakmıyorlar. Ertesi günü, 22Haziran 1919’da gerek köyde gerekse o civardı ele geçirdikleri yetmiş iki kişiyi öldürdükten sonra Germencik-Erbeyli ve İncirliova istasyonlarında bulunan kuvvetlerini toplayarak Aydın’a geri çekiliyorlar. Bu çekilme sırasında silahsız pek çok kimseyi de öldürüyorlar. Bu durum gösteriyor ki Türk topraklarında karşılıklı ve sonu gelmez bir savaş başlamıştır…”

Baskınlar sonrası Aydın’da meydana gelen gelişmelerle birlikte, Millî Mücadelede bulunma arzusu da an be an artmaktaydı. Çine, Söke ve Muğla’dan hareket eden gönüllülerin yanı sıra Antalya bölgesindeki askerlik şube reisleri kaçak askerleri toplamakta ve gönüllü askerlerle birlikte Aydın’a gönderilmek üzere Burdur’a sevk etmekteydiler.

Erbeyli Baskının ardından gelen Tellidede Savaşı ve Aydın Savaşı…

İsmini anmamız gereken onlarca kahraman ve Millî Mücadele uğruna canından vazgeçen askerler olduğunun farkındayım, unutmamamız gereken bazı isimler şöyle;

Unutmayınız,

Ovaeymir’den Yeniköy’e uzanan hattın sol kanadını tutan Çakırbeyli ve Boydere Gönüllülerini ve onları kumanda eden Adnan Menderes ve Etem Menderes beyefendileri,

Nazilli’de, Köşk’de, Bolu-Düzce isyanının bastırılmasında, Antalya bölgesinde çarpışmış Demirci Mehmet Efe’yi,

“Dayanamadım martin tüfeğimi aldım çıktım.” Diyen İmamköylü Çete Ayşe’yi,

Kıllıoğlu Hüseyin Efe’yi, Galip Hoca ismiyle Milli Mücadeleye katılmış Celâl Bayar’ı, unutmayınız.

Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle yazmış olduğum bu yazıyı, Aydın kent merkezinde bulunan mermer abidede yazan şu yazılarla bitirmek istiyorum.

“Burası istiklal tarihini kanı ile yazmış Türkün mabedidir.

Ey Ziyaretçi! Bu abidenin önünde dur…

Vatan için, aşk ve rüyalarını feda etmiş kurbanları düşün.”

Yorum Yapın