ADÜ’de Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde yapılan ’radyofrekans ablasyon’ işlemi uygulandı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tek yumurta ikizlerine hamile Cavidan Aşır’ın gebelik kontrolleri sırasında …

0 21

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tek yumurta ikizlerine hamile Cavidan Aşır’ın gebelik kontrolleri sırasında ikizlerinden birinde omurga ve beyin anomalisi olduğu tespit edilerek Perinatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alper Tanrıverdi ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fedi Ercan tarafından Ağır Anomalili Fetusa Türkiye’de çok sınırlı sayıda merkezde yapılan Radyofrekans Ablasyon işlemi uygulandı.

Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde uygulanan bir işlemin ADÜ Hastanesi’nde başarıyla uygulanmasının büyük mutluluk olduğunu ayrıca bilimsel olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin geldiği nokta anlamında gurur verdiğini belirten ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Türkiye’de çok az merkezde gerçekleştirilebilen bu operasyonun Aydın’da, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde yapılıyor olması, üniversitemizin gelişiminin önemli bir göstergesidir. Başhekimimiz Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş liderliğinde Prof. Dr. Alper Tanrıverdi ve Doç. Dr. Fedi Ercan’ın gerçekleştirdiği operasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Gerçekleştirdiğimiz yatırımların, bilimsel olarak yaptığımız çalışmaların meyvesini veriyor olması hem Üniversitemiz hem de Aydın için gurur verici” dedi.

Perinatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alper Tanrıverdi, işlem ile hem sağlıklı bebeğin yaşam şansının artırıldı hem de ağır engeli olan bebeğin daha fazla büyümeden gelişimi durdurulduğunu belirterek, “Şubat ayı içinde başarı ile gerçekleştirilen işlem sonrası takibe alınan hasta nihayet doğumunu yaptı ve sağlıklı şekilde dünyaya gelen Kerem Han bebek, anne babasına teslim edildi” diye konuştu.

İzmir’den İstanbul’a sevk edildiği halde Aydın’da bu işlemin yapılmış olmasından dolayı duydukları memnuniyeti belirten Cavidan-Ekrem Aşır çifti, olumlu tutumları için hastane çalışanlarına ve ADÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş’a teşekkür etti.

Doç. Dr. Bozbaş, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Barış Akçan ve Doç. Dr. Ayşe Anık’a da yüksek riskli gebelerin doğumu sonrası verdikleri nitelikli yenidoğan takip ve desteği için teşekkür etti.

Yorum Yapın