ADÜ Veteriner Fakültesi Ege Bölgesinde İlk ve Tek!

Aydın ve çevre illere 7 gün 24 saat hizmet vererek hayvan severlerin ve sahiplerinin önemli bir ihtiyacına cevap veren Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi Acil Kliniklerini aydıncity gazetesi olarak ziyaret ettik ve edindiğimiz bilgileri sizler için derledik.

0 52

Aydın ve çevre illere 7 gün 24 saat hizmet vererek hayvan severlerin ve sahiplerinin önemli bir ihtiyacına cevap veren Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi Acil Kliniklerini Aydın City gazetesi olarak ziyaret ettik ve edindiğimiz bilgileri sizler için derledik.

ADÜ VETERİNER FAKÜLTESİ ACİL KLİNİĞİ 7/24 365 GÜN HİZMETİNİZDE

ADÜ Veteriner Fakültesi acil kliniği şu anda 365 gün 24 saat Aydınlılara ve çevre illerden gelenlere hizmet veriyor. Evcil hayvan sahiplerinin en çok sıkıntı yaşadıkları, en çok zorlandıkları özellikle gece geç saatlerde meydana gelen vakalarda açık veteriner kliniği bulma konusundaki taleplere cevap veriyor.

İç hastalıkları ana bilim dalı, cerrahi ana bilim dalı, döllenme ve suni tohumlama an bilim dalı, doğum ve jinekoloji ana bilim dalı olmak üzere dört klinik bölüm bulunuyor. Her bölümde yaklaşık olarak 10’ar öğretim üyesi veteriner hekim görev yapıyor.

EGE BÖLGESİNDEKİ TEK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Gündüz sabah 8 akşam 5 saatleri arasında gelen hastalara ilk muayeneler görevli öğretim üyesi veteriner hekimler tarafından yapılıyor. Akşam 5’ten sonra gelen acil vakalarda nöbetçi öğretim üyesi ilk muayeneyi yaparken, intörn veteriner hekimler de eğitim amaçlı olarak klinikte bulunuyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerden Aydın, Antalya, Muğla gibi illere tatile gelenlerin evcil hayvanların yaşadığı komplike vakaların da getirildiği ADÜ Veterinerlik Fakültesi klinikleri bu anlamda Ege Bölgesinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak tek!

Hasta durumu kritik olursa yoğun bakım ve sterilizasyon ünitesi bulunan klinikte eğer isterler ise hasta sahipleri de bulunabilecekleri bir alan oluşturulmuş. Hizmet verilen her ana bilim dalında deneyimli ve yeterli sayıda öğretim üyesi veteriner hekim kadrosu mevcut.

REKTÖR ALDEMİR’DEN BÜYÜK DESTEK

Kendisi de Veteriner Hekim olan ADÜ rektörü Osman Selçuk Aldemir salgın dönemini eksikleri tamamlanmak için değerlendirip, hayvan sever Sivil toplum kuruluşları ile görüşerek Veterinerlik Fakültesi kliniklerinin hem öğretim üyesi kadrosu hem de teçhizat ve ekipman olarak eksikleri tamamlamış durumda.

7/24 açık olan klinikler özellikle gece yaşanan vakalarda açık klinik bulunamaması sıkıntısını bir nebze de olsa aşılması adına önemli bir işlevi yerine getirmesi sağlıyor.

YABAN HAYVANLARI DA TEDAVİ EDİLİYOR

Aydın’da çok sayıda bulunan güreş develerinin, boğaların tedavileri de klinikte yapılabiliyor. ADÜ Veterinerlik Fakültesi’nde Doğal Hayatı koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden (DKMP) gelen Atmaca, baykuş, leylek gibi yaban hayvanları da tedavi ve rehabilite ediliyor. Tedavisi tamamlanan yaban hayvanları DKMP’ye teslim ediliyor veya doğaya salınıyor.
Evcil hayvanlara rutin aşı uygulaması bulunmuyor. Kısaca ADÜ Veterinerlik Fakültesi Aydınlıların da çevre illerden gelenlerin de 7/24 hizmetinde.

Yorum Yapın