ADÜ Rektörü Osman Selçuk Aldemir “7 Eylül Aydın’ın Kurtuluş Yıl Dönümü” Yazısı

Bağımsızlık Ateşimiz Hiç Sönmeyecek…

0 10

7 Eylül gururla andığımız, gelecek nesillere toprağından, bağımsızlığından asla vazgeçmeyen bu büyük milletin şahlanış günü olarak daima anlatacağımız çok özel bir tarihtir.

Bir ulusun arasındaki bağın güçlülüğü karşısında bir hiçbir silahın, hiçbir ordunun duramayacağının anlaşıldığı bu büyük tarih; bizler yaşadıkça hatırlanacak ve şehitlerimiz ile gazilerimiz bu özel günde hep onurlandırılacaktır.

Aydın’ın Kurtuluşu, toprağı vatan yapan iradenin başı dik, mermiye göğsünü siper ederek bağımsızlığa yürüyüşüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Anadolu’ya geçerek bir kıvılcım çaktılar. O kıvılcıma topyekün meşale olan bu millet, bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşarak geleceğe bu inancı ve kararlılığı miras bıraktılar. 7 Eylül işte bu inanç ve kararlılığın adıdır!

Milli Mücadele, Anadolu’nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Tam 100 yıldır yanan bağımsızlık ateşinin ferinden hiçbir şey kaybetmediği bu topraklar; hem demokrasiye hem de hoşgörüye daha asırlar boyunca ışık saçacak, yol gösterecektir.

Bu bilinçle yetiştirdiğimiz evlatlarımız, büyük mücadelenin bilincinde olarak ülkemizi medeniyet yarışında en öne taşıyacaklardır. Biliyoruz ki bu yolda en büyük gücümüz, medeniyet yarışının farkında olan gençlerimizdir. Dünyayı tanıyan, çağın gerekleriyle düşünen ve kendisini hep bir adım önde olacak şekilde yetiştiren gençliğimiz, ülkemizin ve geleceğimizin teminatıdır.

Şanlı tarihimizin bu onurlu gününde 7 Eylül’de; yakılan bağımsızlık ateşine kıvılcım olan, kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, Efeler Diyarı Aydınımızın 7 Eylül Kurutuluş Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Yorum Yapın