ADÜ Rektörü Kent’ten açıklama

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Bülent Kent, geçtiğimiz Mart ayında göreve gelmesinden bu yana geçen sürede yapılanlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Rektör Kent: “4 aydır hummalı bir şekilde yürüttüğümüz çalışmalar tamamlandığında ADÜ’de Türkiye yüzyılına yaraşır dev bir sağlık üssü olacak” dedi.

0 23.425

ADÜ Rektörü Prof.Dr.Bülent Kent, Twitter hesabından yaptığı kısa açıklamanın ardından yazılı olarak verdiği açıklamada şahsına ve ekibine yöneltilen karalama çalışmalarına karşılık bilgilendirmede bulundu.

“Özellikle bazı basın kuruluşları tarafından adı konulamayacak nitelikte ve farklı hesaplar peşinde oldukları algısını taşıdığımız saldırıların şuursuzca geldiğini görüyoruz”

diyen Rektör Kent, üniversitelerin kentlerin yüzü ve kent sakinlerinin sahip çıkması gereken bir kurum olduğunu ifade ederek:

“Üniversitemizi Türkiye Yüzyılına hazırlamak için 4 ay içinde ne yaptık? Diye sorarsak vereceğimiz oldukça fazla cevap var. Atandığımız geçtiğimiz mart ayı içerisinde iktisadi işletmenin 21 milyon 400 bin TL toplam borcu vardı ve işçilerin 4 aylık maaşı ödenmemişti. Bu borçlar yapılandırılmış olup, kısa sürede ödenmesi planlanmaktadır. İşçi personelin mayıs ayında, yani 2 ay içerisinde geçmişe dönük tüm maaşları ödenmiş olup, haziran ayının başından itibaren düzenli maaşlar ödenmektedir” dedi.

“Şehrimizin gururu üniversitemizi Türkiye yüzyılına hazırlıyoruz” 

“Üniversitemizi Türkiye Yüzyılına hazırlamak için 4 ay içinde ne yaptık?” diye soracak olursak; ilk olarak Üniversite Rektörlüğünün öncelikli görevi Akademik faaliyetlerin dünya standartlarında yürütülmesi ve öğrencilerimizin gerek eğitim gerekse sosyal yaşam açısından optimum şartlara kavuşturulmasıdır. Depreme dayanıksızlığı nedeni ile kapatılmış binalarımız var. Bu binalarda çalışan bölüm hocalarımız ve öğrencilerimiz geçici çözümlerle 150 metrekare bir alanda eğitim faaliyetlerini yürütmeye çalışıyorlar.  Ankara’da yaptığımız görüşmeler neticesinde sağlık ile ilgili fakülteler için 10 bin metrekarelik ortak derslik projesine destek aldık ve bu güzel projeye 2024 yılında başlayacağız.”

“Diş hekimliği fakültemiz yenileniyor”

Kaliteli ve iyi hocaları ile bilinen ADÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin baştan sona yenileceğini de ifade eden Rektör Kent:

“Bilindiği üzere çok kaliteli ve iyi hocalardan oluşmuş bir Diş Hekimliği Fakültemiz var. Çokta iyi eğitim veren bir ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında tercih edilen bir fakülte. Parlak bir şekilde başlamış ve Aydın halkının göz bebeği olmuş Diş Hekimliği Fakültemiz geçen yıllarla birlikte fiziksel şartlar ve cihaz ekipman olarak istekleri karşılamakta güçlük çekmeye başladı. Fiziki yapıyı düzeltmek için başlatılmış ama ilerleme sağlanamamış inşaat çalışmalarını tekrar başlatıyoruz. Yeni dönemde bölgenin diş alanında önemli bir sağlık merkezi haline gelmesini hedefliyoruz.”

“Pek çok yenilik ve iyileştirme faaliyeti yürütülmekte”

Öte yandan Aydın’ın gözbebeği olan ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin de birçok alanda kendisini yenilediğini ifade ederek:

“Üniversite hastanemize geldiğimizde ise burada pek çok yenilik ve iyileştirme faaliyeti yürütülmekte. Hastalarımızın bildiği üzere hastanemiz üç ana binadan oluşuyor. Bu binalardan bizim C Blok olarak nitelediğimiz yeni hizmet binamızda muazzam çalışmalar yapılıyor. Erişkin ve çocuk acil birimi olarak hizmet veren, sadece zemin katı işler halde olan binamızda göreve gelir gelmez 2. kat kardiyoloji servisimiz açıldı. Hemen arkasından son derece modern Koroner Yoğun Bakım Ünitemiz devreye girdi. Haziranın ikinci haftasından itibaren 52 yataklı servis ve 10 yataklı yoğun bakımımız, yeni bina ikinci katta tam olarak hizmete girdi ve bölgenin en büyük kardiyoloji ünitesi oldu. Ülke çapında bilinen kardiyoloji hocaları bu yeni açtığımız büyük üniteyi ziyaretleri sonrası tebriklerini ve teşekkürlerini bildirdiler ve istisnasız Türkiye’nin en güzel kardiyoloji servislerinden biri olduğunu dile getirdiler. Hemen sonrasında Yeni bina 3. katta 42 yataklı hematoloji servisi ve hemen yanında 10 yataklı Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi tam işler hale getirildi. Gerek yatak sayısı itibari ile gerek kemik iliği ünitesinin büyüklüğü ile gerekse değerli ve ülke çapında önemli yeri olan hocalarımız ile yine bölgenin en büyük ve en önemli hematoloji birimlerinden birini hizmete sokmuş olduk.”

“Yeni bina yakında hizmete girecek”

Rektör Kent:

Bundan sonra Onkoloji servisimizi yeni bina 5. kattaki güzel ve nezih yerine taşıyarak devam ettik. Bildiğiniz üzere onkoloji hastaları çok hassas tedaviler uygulanan hastalar ve tedavilerini temiz ferah ortamlarda almaları çok önemli. Bu servisimizin açılmasından hem hastalarımız hem çalışanlarımız çok memnunlar. Ağustos ayı ortasında ameliyathanenin açılması ve 4. kat Ortopedi Kalp Damar Cerrahi Servislerimizin taşınması ile yeni bina tama yakın hizmete girmiş olacak.”

“Çalışmalar tamamlandığında dev sağlık üssü olacak”

Açıklamasını sürdüren Rektör Kent:

Bu çalışmalar tamamlandığında Aydın ilimize büyük hizmetleri dokunacak 24 bin 850 metrekare kapalı alana, 249 servis yatağına ve 46 tescilli yoğun bakım yatağına sahip bu dev tesis tam anlamıyla bir sağlık üssü olacak ve halkımıza şifa için bir vesile olacak. Eski binamızda da Çocuk Hematoloji ve Kemik İliği Servisi, Medikal Onkoloji Yeni Kemoterapi Ünitesi,  26 yataklı 3. Seviye Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi, Gündüz Hastanesi, Göz Enjeksiyon Odası,  Hemodiyaliz Ünitesi’nin büyütülmesi, araştırma görevlileri için sosyal alan, öğrencilerimiz için okuma salonu, yeni kan merkezi, çocuk kalp merkezi gibi projeler devam ediyor ve sonbaharda tamamlanmış olacaklar.”

“Tetkikler son teknolojiyle yapılabiliyor”

Rektör Kent, çalışmaların sadece fiziksel yapılar açmakla kalmadığını da ifade ederek:

“Şehrimizde ilk kez ritim bozukluğu yakma tedavisi birimi (Aritmi Ablasyon Tedavisi) hizmete girdi. Yapay kalp akciğer desteği konusunda bölgede iyi hizmet veriyoruz. Endoskopi ünitemiz güçlendirildi ve bu alanda Ülke genelinden gelen Gastroenteroloji uzmanlarına eğitim veren bir klinik. Kapalı kalp kapağı ve delik kapatılması tedavileri başarı ile uygulanıyor. Yeni doğmuş bebeklere anjiyo yapılabiliyor ve anne karnında tetkik ve tedavi hizmetleri de başladı.”

“Kadroya eklenecek 30 yeni hoca ile birimlerimiz rahatlayacak”

Kadroya takviyelere en önemli ihtiyaç duyulan ve yoğun alanlardan başlandığını da sözlerine ekleyen Rektör Kent:

“Bunun dışında bazı doktor sayısı azalmış bölümlerimiz var. Bu bölümlerde hizmetin aksamaması için genç ve alanında uzman hekimlerimizi kadromuza dahil etmeye başladık. 11’i bu ay olmak üzere Çok yakında toplam 30 yeni hocamız göreve başlamış olacak ve özellikle halkımızın randevu almakta zorlandıkları birimler bir nebze rahatlatılacak ve ameliyatlarımız hızlanacak” dedi.

Rektör Kent, açıklamasının sonunda Eylül ayı içerisinde 6 aylık değerlendirme toplantısı ile daha ayrıntılı bilgilendirme yapılacağını ifade etti.

Kaynak: Kentte Yaşam – Ali Soydemir

Yorum Yapın