ABD’nin Türkiye hamlesi Yunanistan’ı karıştırdı… “Bu ciddi bir yenilgi”

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan tasarıyı reddetmesi, Yunanistan’da geniş yankı buldu. F-16 kararı sonrası, Yunanistan …

0 0

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan tasarıyı reddetmesi, Yunanistan’da geniş yankı buldu. F-16 kararı sonrası, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Yunan ana muhalefet lideri Aleksis Çipras ve Yunan basınının hedefi haline geldi.

Eski Başbakan Aleksis Çipras, bu gelişme dolayısıyla Miçotakis hükümetini sert sözlerle eleştirdi.

Çipras, “ABD Senatosu’nun Türkiye’ye verilecek olan F-16’ları hakkındaki kararı, Miçotakis’in doktrini için son derece ciddi bir yenilgidir” diye konuştu.

Çipras’ın partisi SYRIZA’dan yapılan açıklamada, “Senato’nun dün F-16 savaş uçaklarının satışını sınırlayan koşulları reddetme kararı ile Türkiye, sadece Yunanistan’ın egemenliğine doğrudan meydan okuduğu ve Libya ile yeni muhtıralar imzaladığı için ‘cezalandırılmamakla’ kalmıyor, aynı zamanda ödüllendiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

Muhalefet partisinin sert sözlerine, Yunanistan’da hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou, “SYRIZA, Türk Anadolu Ajansı gibi konuşuyor” sözleriyle karşılık verdi.

Çipras ise iktidarı bir kez daha eleştirerek “Başbakan Türkiye’nin egemenlik haklarımıza gerçekten meydan okuması durumunda yaptırımlar konusunu gündeme getirmeye bile cesaret edemediği sürece, Erdoğan aynı cesareti göstermeye devam edecektir.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU

Dün akşam, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin ikisi çıkarılmıştı.

Bu eklemeler F-16 uçaklarının Yunanistan sahasına yönelik ihlallerde kullanılmayacağına dair anlaşmaydı.

Yorum Yapın