Aydın Mobil Şehir
Aydın Haberleri, Gezilecek Yerler, Nerede Ne Var!

8 Köşe Kasket; Bir Şapkadan Çok Ötesi

Yaşadığımız günlerde bir hediye, deve güreşi gibi kültürel motiflerin taşındığı festivallerde bu festivallerin ruhuna uygun aksesuar olarak taşınan, çocukluğumuzun büyüklerinin başlarından eksik etmediği 8 köşesinde birbirinden değerli 8 anlam taşıyan 8 köşe kasket.

8 köşe kasketi yapanların son temsilcilerinden Şapkacı Nedim Samancı ile mesleğin dünü, bugünü ve yarını hakkında konuştuk.

Şapkacı Nedim Samancı; 1953 yılında Yenipazar’da doğmuşum. Babam Mehmet Samancı geçimini terzilik ve şapkacılık yaparak sağlardı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle orta okuldan sonra bende babamın yanında 1968 yılından itibaren 5 yıl çalışıp ve mesleği öğrenmeye başladım. Sonrasında askerlik, askerlik sonrasında da memuriyet dönemi başladı. Memuriyet döneminde Yenipazar’a tayin edildim. Bu bana işimden arta kalan zamanda babamın yanında mesleği iyice pekiştirmemi sağlayacak zamanı kazandırdı.  Tabii ki asıl iş terzilik. Ancak özellikle 8 köşe kasket yaparken bu şapkanın bir şapkadan daha öte anlamı olduğunu zaman içerisinde anladım ve öğrendim. Her köşenin bir anlamı vardı. Yiğitlik, Mertlik, Cömertlik, Dürüstlük, Misafirperverlik, Alçakgönüllülük, Delikanlılık ve Vatanseverlik. Bu değerleri kavradıkça özel bir zanaatkarlıkla karşı karşıya olduğumu gördüm ve bu meslekte kendimi iyice geliştirmeye çalıştım.

ns1

80’li yıllarda Aydın’da beş, Yenipazar’da 2 şapka ustası vardı. Şimdi üzülerek söylüyorum Aydın’da benden başka bu şapkayı yapan kalmadı. 2002 yılında emekli olduğumdan bu yana mesleği devam ettirmeye gayret ediyorum. Terzilikle ilgili diğer işleri yapsam da esas olarak 8 köşe kasket ve şapka üzerinde hem babamdan gördüğümü kendi bilgimi, görgümü, becerimi katarak devam ediyorum.

2014 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) projesi ile Ege tanıtım etkinliklerine katıldım. Ege Bölgesi Kültürel değerlerini tanıtmak için 8 köşe kasket, Körüklü Çizme, Keçe Dokuma ve İğne Oyası ustaları ile birlikte Japonya’da kültürümüzü tanıtım faaliyetine katıldım.2017 yılında Aydın’da “Yılın Ahisi” seçildim.

Ne yazık ki mesleği benden sonra devam ettirecek bir çırak veya kalfam yok. Bazen gelecek gibi oluyor. Ama gelmiyor. 8 köşe kasketi yapan bir ben kaldığım için il içinden ve dışından siparişleri internet üzerinden alıp gönderiyorum. Bizim buralarda biliniyor da hediye etmek için beğenip 8 köşe kasket siparişi verenler çok oluyor. Meslekte tek olunca sağ olsunlar basın ve medya bizi gündeme getiriyor. Buna seviniyorum bu meslek gündeme geliyor diye, üzülüyorum benden sonra devam edecek ve ettirecek yok diye. Bu mesleğin devam etmesi, yok olmaması için gerekenin yapılamasın isterim.

ns2

Şapkacı Nedim Samancı; Aydın Yenipazar’da mesleğin kaybolmaması için gelirine bakmadan çalışıp, diğer meslekler ile dayanışma halinde mesleğine devam etmektedir.

Bitti.

İlginizi Çekebilir
Yorum Yapın