150 Bin Besilik Sığır İthal Edilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı 18 Ağustos itibariyle erkek besilik sığır ithalatına ve erkek kasaplık toklu (koyun) ihracatına izin verdi.

0 52

Tarım ve Orman Bakanlığı 18 Ağustos itibariyle erkek besilik sığır ithalatına ve erkek kasaplık toklu (koyun) ihracatına izin verdi. Koyun etine talep olmadığı için zarar eden yetiştiriciler besi süresi tamamlanmış koyunların canlı olarak ihracatına izin verilmesini istiyordu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre erkek besilik sığır ithalatı toplam 150 bin baş ile sınırlı olacak. İthal sığırlar; Angus, Charolais (Şarole), Limousin(Limusin), Hereford, Belgium Blue (Belçika Mavisi), Piedmentosa, Aubrac (Obrak), Gasconne, Salers, BlondeD’Aquitane, Senepol, Braford, Brangus, Simental (Fleckvieh) ve Shorthorn ırkları veya bunların melezleri olarak belirlendi.

Besilik sığır ithalatına ve kasaplık toklu (1-2 yaşındaki koyun) ihracatına aynı gün izin veren Tarım ve Orman Bakanlığı her iki konuda da duyurular yayınladı.

İthalat yapmak isteyen işletmelerin Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne 31 Ağustos 2022 tarihine kadar başvurmaları gerekiyor. Bu tarihten sonraki müracaatlar değerlendirmeye alınmayacak. Müracaatta bulunacakların, Bakanlık kayıt sisteminde (Türkvet) en az 1 (bir) yıllık işletme kaydı bulunması zorunlu. Bir işletme için tek müracaat yapılabilecek.

Yorum Yapın